Dünyanın gözleri bu davalarda...

İSTANBUL BULUŞMALARI »

10. İstanbul Buluşması

12 Nisan 2016

Düşünce Suçuna Karşı Girişim’in iki yılda bir organize ettiği Düşünce Özgürlüğü için İstanbul Buluşması'nın 10'uncusu; Bianet, Şeffaflık Derneği ve Hakikat Adalet ve Hafıza Merkezi ile birlikte, 9-10 Nisan 2016 tarihlerinde InterContinental İstanbul’un Bosphorus Salonu’nda yapıldı.

Yazının devamı »

9. İstanbul Buluşması

30 Mayıs 2014

Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim’in, 1997 yılından bu yana düzenlediği ‘Düşünce Özgürlüğü için İstanbul Buluşması’nın 9.’su 24 ve 25 Mayıs tarihlerinde Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü'nde düzenlendi.

Yazının devamı »

8. İstanbul Buluşması

9 Haziran 2012

8. Buluşma, 9 Haziran Cumartesi günü, Bilgi Üniversitesi’nde yapıldı. Türkiye’de ifade özgürlüğü hakkında, 5 kıtadan 8 uluslararası ve 22 ulusal kuruluşun imzalarını taşıyan bildiri ile başlayan toplantının açış konuşmalarını International PEN adına Eugene Schoulgin, IPA Uluslararası Yayıncılar Birliği adına William Nygaard, İnsan Hakları İzleme Örgütü adına Emma Sinclair Webb ve Uluslararası Af Örgütü adına Andrew Gardner yaptı.

Yazının devamı »

7. İstanbul Buluşması

10 Ekim 2010

Düşünce Suçuna Karşı Girişim’in iki yılda bir organize ettiği Düşünce Özgürlüğü için İstanbul Buluşması sonlandı. Bu yıl 8 ile 10 Ekim arasında yapılan Buluşma değişik ülkelerden pek çok ismi yan yana getirdi.

Yazının devamı »

6. İstanbul Buluşması

29 Mayıs 2009

Düşünce Suçuna Karşı Girişim tarafından iki yılda bir organize edilen ve bu yıl 23-24 Mayıs tarihlerinde 6’ncısı düzenlenen Düşünce Özgürlüğü İçin İstanbul Buluşması, düşünceleri nedeniyle Türkiye'de baskılarla karşılaşanları, Avrupalı ve Karadeniz bölge ülkelerindeki hak savunucularıyla bir araya getirdi.

Yazının devamı »

5. İstanbul Buluşması

25 Mayıs 2007

Beşinci buluşma, bir suikastte öldürülen arkadaşımız gazeteci Hrant Dink’in anısına adanmıştı. Temel konusu “Bölgemizde İfade Özgürlüğü” olan buluşmaya Uluslararası ve Ulusal PEN temsilcileri, Uluslararası Yayıncılar Birliği, Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Özgür Müzik, 19. Madde, Sansür Endeksi kurumlarıyla komşu ülkeler Bulgaristan, Yunanistan, Kıbrıs, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve İran’dan toplam 32 kişi katıldı.

Yazının devamı »