HABERLER »

25 yıldır süren cezasızlık: ‘Lice Davası’nın tek sanığı beraat etti

10 Aralık 2018

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te 15 sivilin, bir askerin ve dönemin Jandarma Bölge Komutanı Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesiyle sonuçlanan katliam 25 yılın ardından  cezasız kaldı.

Yazının devamı »

3 yıl geçti; Tahir Elçi'nin failleri hâlâ bulunamadı

29 Kasım 2018

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü 28 Kasım 2015 tarihinde, kentin en çok bilinen tarihi yapılarından olan Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalarda zarar görmesine tepki göstermek üzere, bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması henüz sona ermişken, sokak karıştı ve Tahir Elçi katledildi.  

Yazının devamı »

İşkenceye takipsizlik

22 Kasım 2018

Yürütülen bir soruşturma kapsamında 6 Mart 2018 günü gözaltına alınan senarist Emre Kılınç’ın gözaltı süresince Terör ve Mücadele (TEM) polisleri tarafından ağır işkenceye maruz kaldığı iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu takipsizlikle sonuçlandı.  

Yazının devamı »

Uğur Kaymaz dosyası 14 yıldır cezasız

20 Kasım 2018

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, evlerinin önünde polisler tarafından vurulan 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve kamyon şoförü olan babası Ahmet Kaymaz’ın ölümlerinin üzerinden 14 yıl geçti.

Yazının devamı »

Medeni Yıldırım Davası “keşif raporu” bekliyor

13 Kasım 2018

2013 yılında Diyarbakır Lice ilçesine bağlı Hêzan-Kayacık’ta kalekol yapımını protesto eden ve “Barış İstiyoruz” pankartıyla yürüyen kalabalığa askerlerin açtığı ateş sonucu öldürülen Medeni Yıldırım’la ilgili davanın dördüncü duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Yazının devamı »

Şüpheli asker ölümüyle ilgili AYM’den 'hak ihlali' kararı

6 Kasım 2018

Anayasa Mahkemesi (AYM), zorunlu askerlik yaptığı birlikte şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden İmam Bildik isimli gencin ölümüyle ilgili yaşam hakkı kapsamında etkili soruşturma yükümlülüğünün ihlal edildiğine karar verdi.  

Yazının devamı »